تبلیغات
دانشنامه هوافضای نظامی ایران - بالگرد چندمنظوره UH-60 BlackHawk


یواچ-۶۰ بلک هاوک

بالگرد تهاجمی یو.اچ. ۶۰ موسوم به «باز سیاه» (به انگلیسی: Black Hawk) بالگردی است نظامی که برای تهاجم هوایی، امداد پزشکی و نیز سواره نظام هوایی (Air Cavalry) طراحی و ساخته شده‌است.

این بالگرد تهاجمی در کارخانه سیکورسکی آمریکا ساخته شده‌است. اولین پرواز آزمایشی آن در سال ۱۹۷۴ انجام شد و در سال ۱۹۷۹ رسما به خدمت درآمد. در حال حاضر این بالگرد در ارتش ایالات متحده آمریکا ، ارتش استرالیا، ارتش جمهوری کره و نیروهای مسلح ترکیه استفاده می‌شود.

بلاک هاک قابلیت حمل یک توپ ۱۰۵ میلیمتری با ۳۰ دوره مهمات را دارد. تکنولوژی بالای بلاک هاوک، آنرا به هلی کوپتری با کارایی بالا در جبهه‌ها تبدیل کرده‌است.

صندلی‌های محافظت کننده‌های بلاک هاوک می‌توانند خلبان و کمک خلبان را در برابر بیشتر حملات و خطرات محافظت می‌کنند، همچنین سپر محافظ خارجی آن نیز می‌تواند در برابر گلوله‌های ۲۳ میلیمتری به خوبی مقاومت کند. بلاک هاوک با قلاب حمل بار(Cargo hook) خود قادر به حمل بار به صورت خارجی (External) نیز هست. حداکثر سرعت بلاک هاوک ۱۶۳ مایل بر ساعت (۱۴۲ نات) است که این سرعت را بوسیله دو موتور توربوشافت جنرال الکتریک مدل T-۷۰۰-GE-۱۰۰ بدست می‌آورد. پروانه اصلی آن که به قطر ۵۳ فوت و ۸ اینچ ساخته شده از مواد کامپوزیت فایبرگلاس و تیتانیوم در چهار تیغه طراحی و ساخته شده‌است.


مدلها:

UH-۶۰ در سال ۱۹۷۸ به کار گرفته شد و از سال ۱۹۷۸ تا ۱۹۸۹ ارتش امریکا مدل UH-۶۰A را تولید می‌کرد. در اکتبر ۱۹۸۹ با انجام تغییراتی در پیشرانه‌های بلاک هاوک، مدل UH-۶۰L ساخته شد که ۲۴ درصد از مدل A قویتر بود و کارایی بهتری داشت.

 

UH-۶۰L:

در اکتبر ۱۹۸۳ موتورهای جنرال الکتریک مدل T۷۰۰-GE-۷۰۱C جایگزین موتورهای قبلی شدند. در نتیجه مدل A به مدل L تغییر کرد. موتورهای جدید در ارتفاع بالا و نیز هوای گرم نیروی برای (Lift) بیشتری تولیدی می‌کردند و در برابر خوردگی نیز مقاومتر بودند. هلی کوپتر اکنون می‌توانست تا وزن ناخالص ۲۲۰۰۰ پوند به صورت داخلی و ۹۰۰۰ پوند به صورت خارجی حمل کند.

با نصب تانکرهای سوخت خارجی، بلاک هاوک به برد ۱۱۵۰ مایل هوایی (نات) یعنی چیزی در حدود ۲۰۰۰ کیلومتر را بدون توقف دست یافت.

 

مشخصات UH-۶۰ Blackhawk:

طول: ۱۷٫۱ متر

قطر پروانه(rotor): ۱۴٫۱ متر

ارتفاع: ۴٫۴ متر

برد: نامحدود در صورت سوختگیری هوایی

سقف پروازی: ۱۹۱۵۱۰ فوت

حداکثر سرعت: ۱۶۳ مایل بر ساعت (۱۴۲ نات)

خدمهٔ پروازی: دو خلبان و یک مهندس پرواز

سازنده: Sikorsky Aircraft Corp