TOUR.M1


موشک سطح به هوای تور.ام1 یک سیستم پدافند هوایی سیار است. در سیستم های دفاع هوایی سیار، لانچر (مجموعه پرتابگر و موشکها) و رادار سیستم موشک به وسیله‏ی خودرو جابه‏جا می‏شوند.

این خودرو
(معمولا زرهی) فقط برای جابه‏جایی سیستم موشکی به کار می‏رود و این قابلیت را می‏دهد تا از گزند شناسایی ماهواره‏های نظامی و هواپیماهای شناسایی مصون بماند و مکان دقیق آن مشخص نشود. برای مثال در سیستم تور.ام1 ، می‏توان در ساعت حدود 60 تا 70 کیلومتر مجموعه‏ی سیستم را به راحتی جابه‏جا نمود و توان جنگنده‏های دشمن را برای حمله و نابودی این مجموعه که ممکن است مکانش قبلا مورد شناسایی قرار گرفته باشد، خنثی کرد.

تور.ام1 یک سیستم دفاع هوایی یکپارچه (موشک + رادار
+ خودرو) با دقت خیلی زیاد است که برای عملیات بر علیه اهداف ارتفاع متوسط و ارتفاع پائین و ارتفاع خیلی پائین، کاربرد دارد. دامنه‏ی استفاده نیز شامل انواع اشیاء پرنده نظیر انواع هلیکوپتر، هواپیمای جنگنده و موشکهای کروز و زمین به زمین می‏شود. قابلیت حمله به اهداف بسیار نزدیک، توان بالقوه‏ای برای شلیک به موشک می‏دهد، امکانی که در سیستم‏های موشکی نظیر هاوک و سام2 وجود ندارد و حداقل فاصله‏ی 3 یا 4 کیلومتری باید رعایت شود.

این سیستم موشکی قادر به انجام عملیات خود در
محیط‏هایی است که دشمن در آن عمل الکترونیک انجام داده و یا ایجاد کننده‏ی پارازیت دارد. در هر سیستم، تعدادی خودروی حمل کننده پرتابگر (TLV) وجود دارد. (Transporter Launcher Vehicle)

در روسیه، هر گردان دفاع هوایی این موشکها، شامل 3 تا 5
آتشبار می‏باشد. در هر آتشبار نیز چهار TLV وجود دارد. در هر TLV نیز تعداد 8 لانچر موشک آماده‏ی پرتاب وجود دارد که این 8 لانچر به همراه مجموعه‏ی رادار و سیستم کنترل آتش و یک مقر فرماندهی پدافند می‏باشد.
سیستم شلیک موشک می‏تواند به صورت
خودکار عمل نماید که شلیک نیز می‏تواند ایستا و یا در حال حرکت انجام شود. رادار بسیار قوی Tor-M1 می‏تواند تا 48 هدف مختلف هوایی را ردیابی کند و همزمان به 2 هدف مختلف آتش کند. موشکها نیز با سرعت 700 متر بر ثانیه (حدود 5/2 ماخ) به سمت اهداف در فاصله‏ای بین 1 تا 12 کیلومتر عمل می‏کنند.این سیستم برای اهداف هوایی که ارتفاعی بین 10 تا 6000 متر دارند بسیار کشنده است و دقت آن بین 92% تا 95% می‏باشد.

زمان عکس‏العمل بین 3 تا 4 ثانیه (از زمان رهگیری هدف و شلیک موشک
) برای حالت ایستا و 10 ثانیه برای حالتی است که سیستم در حال حرکت می‏باشد. حالت شلیک موشک به صورت عمودی بوده و نوع سوخت راکت موشک سوخت جامد و تک مرحله‏ای است قادر است مانورهایی با تحمل فشار 30جی انجام دهد!!

سرجنگی موشک، 15 کیلوگرم
ماده‏ی بسیار قوی انفجاری چند تکه دارد (یعنی پس از انفجار، به قطعات مختلف تقسیم شده و هر قطعه نیز جداگانه منجر می‏شود) و این سرجنگی به یک فیوز زمانی متصل است.

این موشک همچنین می‏تواند با دقت بسیار بالایی، موشکهای کروز و سایر
سلاح‏های هدایت شونده را مورد هدف قرار دهد. در آزمایشاتی که برای هدفگیری این موشک در برابر موشکهای زمین به زمین صورت گرفته است، فاصله‏ای بین 600 تا 900 متر (برای هدفگیر موشک کروز یا زمین به زمین) برد مؤثر این سیستم تعیین شده است.

اولین
کاربر این سیستم موشکی ، پدافند هوایی روسیه بود که در آن نیرو با نام سام15 یا Gauntlet شناخته می شود. نیروی دریایی روسیه نیز نوع دریاپایه‏ی این موشک را به نام SA-N-9 به کار گرفته است. چین نیز تعداد 50 سیستم تور ام1 در ابتدا و سپس 25 سیستم دیگر بین سالهای 1997 تا 2002 خریداری کرده است. ارتش یونان نیز تعداد 21 سیستم به کار گرفته است.

 

 شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic