موشک کروز توماهاک   TLAM

موشك كروز توماهاك (TLAM) موشكی مادون صوت برای حمله و هدف قرار دادن اهداف در روی سطح زمین Tomahawk Land Attack Missile است كه قادر به انجام ماموریت در تمام شرایط آب و هوایی و با برد 1100 كیلومتر میباشد با دقت 10 متر در حمله به اهداف است كه برای اولین بار توسط شركت جنرال دینامیك در دهه1970 ساخته و معرفی شد كه با برد زیاد و ارتفاع كم پرواز به سوی اهداف قابلیت شلیك از زیر دریایی را دارا بود . این نمونه موشك بعد از تغییر و بهینه سازی های مختلف در حال حاضر توسط شركت Raytheon تولید میشود ( با مشاركت شركت مك دانل داگلاس) .

موشك توماهاك توسط نیروی دریایی آمریكا مورداستفاده قرار میگیرد و در حال حاضر نمونه های مختلفی از موشك بی جی ام 109 توماهاك مورد استفاده قرار میگیرد كه تفاوت آنها بیشتر در كلاهك و سر جنگی متفاوت است كه شامل نمونه TLAM-C نمونه متعارف آن و برای هدف قرار دادن اهداف زمینی و نمونه TLAM-D كه از سر جنگی خوشه ای استفاده میكند و نمونه TLAM-A  و TLAM-N مجهز به كلاهك های هسته ای هستند و از دیگر مدل های این موشك TASM است كه به عنوان یك موشك ضد كشتی مورد استفاده قرار میگیرد . نمونه TLAM-D كه از سر جنگی خوشه ای استفاده میكند

ازبلاك 3 این موشك كه از سال 1993 وارد خدمت شده است  موشك توماهاك مجهز به سیستم موقعیت یاب جهانی GPS شده است كه میتواند اهداف را با دقت بیشتری مورد حمله قرار دهد ودر بلاك 4 این موشك با استفاده از موتورهای بهینه سازی شده  WR-402 كه به سیستم كنترل سوپاپ مجهز بود ضمن مصرف شوخت كمتر كه امكان افزایش محدوده قابل دسترسی این موشك امكان حركت با سرعت كمتر از قبل و یا افزایش و كاهش دلخواه سرعت را هم به موشك توماهاك افزوده است و نمونه دوم موشكهای توماهاك بلاك 4 قادر به هدف قرار دادن اهداف متحرك هم هستند .

بزگترین بهینه سازی صورت گرفته بر روی موشك توماهاك افزودن یك مركز فوق پیشرفته برای مبادله اطلاعات با سایر مراكز اطلاعاتی میدان جنك به مانند هواپیماهای آواكس و بدون سرنشین و كشتی ها و  ماهواره ها و حتی سربازان و تانك ها در میدان نبرد است كه موشك را قادر میسازد با این مراكز تبادل اطلاعات داشته باشد و در شناسایی و حمله به اهداف با دقت بیشتری عمل كند . این موشك در كنار این تجهیزات پیشرفته به یك دوربین تلویزیونی هم مجهز است كه با ارسال تصاویر به مركز فرماندهی به فرماندهان اجازه میدهد تا اهداف را مشاهده نمایند و یكی از آنها را برای نابود كردن به وسیله موشك انتخاب كنند . سیستم GPS موشك توماهاك میتواند موقعیت 16 هدف را در حافظه خود نگهداری كند كه موقعیت این اهداف میتواند قبل از شلیك و یا بعد از شلیك توسط مركز فرماندهی و یا ماهواره ها و هواپیماهای بدون سرنشین و .... یا دیگر شبكه های اطلاعاتی پنتاگون در اختیار موشك قرار گیرد . از امكانات دیگر موشك توماهاك امكان ارسال اطلاعات به مركز فرماندهی است به طور مثال در صورت دستور از مركز فرماندهی برای حمله به یك هدف سیستم هوشمند موشك این فرمان را با توجه به اطلاعات خود تجزیه و تحلیل میكند و در صورتی كه موشك سوخت كافی برای اجرای دستور  و یا هر مشكل دیگر مركز فرماندهی را مطله میكند آخرین نمونه از موشك تومهاك در سال2004 در اختیار نیروی دریایی آمریكا قرار گرفته است .

نمای کلی از ساختار موشک توماهاك كه در ناوهای نیروی دریایی آمریكا مورد استفاده قرار میگیرد در یك استوانه تحت فشار نگهداری و شلیك میشود و از سیستم VLS  یا همان سیستم شلیك عمودی Vertical Launch Systems استفاده میكند  اما با تغییراتی كه در سیستم شلیك آن داده شده است  توماهاك میتواند از زیر آب توسط زیر دریایی های كلاس لوس آنجلس هم شلیك شود و برای این كار از محفظه شلیك اژدر استفاده میشود . برای شلیك توماهاك از زیردریایی بعد از خروج موشك از محفظه شلیك اژدر در زیر آب به دو  روش انجام میشود روش اول به وسیله فشار گاز ( مانند سیستم VLS) و یا با فشار آب شلیك میشود بعد از خروج از محفظه اژدر یك بوستر تقویت كننده مجهز به سوخت جامد به موشك كمك میكند تا به سطح آب برسد. بالهای موشك توماهاك بعد از شلیك ( چه در سطح و در زیر آب بعد از رسیدن به سطح ) بعد از مدت كوتاهی باز میشود و بعد از آن دریچه هوایی موتور توربوفن موشك باز میشود و موتور موشك فعال میشود.

موشك توماهاك مثل تمام موشكهای كروز از سیستم هدایت داخلی برای شناسایی وو حمله به هدف استفاده میكند و سیستم هدایت موشك توماهاك از  TMPC یا مركز برنامه ریزی ماموریت Theater Mission Planning Center و سیستم برنامه ریزی در كنار سیستم كنترل تسلیحات ( برای نمونه مورد استفاده در ناوها) و سیستم كنترل نبرد ( در نمونه مورداستفاده در زیر دریایی ها) تشكیل شده است .

نمونه های مختلفی از سیستمهای كنترل برای توماهاك ساخته شده است كه 3 سیستم مورد استفاده قرار گرفته اند :

·                  TWCS ( Tomahawk Weapon Control System ) : اولین سیستم مورد استفاده در توماهاك بود كه در سال 1983 مورد استفاده قرار گرفت .

·                  ATWCS(Advanced Tomahawk Weapon Control System ): این سیستم از سال1994 در موشك توماهاك استفاده شد .

·                  TTWCS(Tactical Tomahawk Weapon Control System) :این سیستم از سال2003 در موشك توماهاك مورد استفاده قرار گرفت .

موشك كروز توماهاك BGM-109 Tomahawk Cruise Missile  :

شركت سازنده : Raytheon/McDonnell Douglas

سال ورود به خدمت : 1983

قیمت هر واحد : 750 هزار دلار

موتور موشك : F107-WR-402 turbofan

وزن هنگام شلیك : 1440 كیلوگرم

طول : 5.56 متر با بوستر 6.25 متر

قطر : .52 متر

طول بالها : 2.67 متر

سرعت : 880 كیلومتر در ساعت

سر جنگی : در نمونه استاندارد 450 كیلوگرم

سیستم های هدایتی :  GPS/ TERCOM/ DSMAC

 

كشورهای استفاده كننده :

نیروی دریایی آمریكا و انگلیس و هلند و فرانسه

 

 شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات