SS-N-26 ONIKS

  اونیکس

تاریخچه

موشک Oniks  (با کد ناتو SS-N-26  ) یک موشک کروز ضدکشتی مافوق صوت هوا به زمین و سطح به سطح  تک کلاهکه ساخت روسیه است که در نمونه های هوا پایه، دریاپایه و زمین پایه توسعه داده شده است.

 کار بر روی یک موشک فوق پیشرفته ضدکشتی برای کشتیهای کوچک جنگی در اواخر سال 1970 توسط دفتر طراحی Mashinostroyeniye آغاز شد. در نظر بود سیستم جدید نه تنها بر روی کشتیهای جنگی بلکه در زیر دریاییها، واحدهای دفاع ساحلی و جنگنده ها نیز استفاده شود. از جمله اقدامات انجام گرفته در این  نمونه می توان تجهیز به سیستم ماورا دید افق (OTH)، انجام تمام خودکار(شلیک و فراموش کن)، استفاده از چندین خط سیر مختلف (پایین-پایین، بالا-پایین و غیره ) و استفاده از فناوری پنهان کاری اشاره کرد. این سیستم در ادامه روند تولید سیستمهای موشکی (SS-N-19 (Shipwrek) , SS-N-9(Sirin و(SS-N-26(Sunburn  به عنوان یک نمونه سبکتر در نظر گرفته شده بود. در نهایت این موشک در سال 1993 به معرض دید جهانیان گذاشته شد.
Yakhont، نمونه صادراتی موشکOniks

نمونه صادراتی Oniks با نام Yakhont شناخته می شود. موشکOniks با طول 8.9 متری با قطر 670 میلی متری دارای وزنی معادل 3000 کیلوگرم به هنگام پرتاب است. موشک دارای 4 باله مثلثی شکل در میانه و 4 باله مثلثی شکل کوچکتر برای کنترل پرواز در انتها می باشد. نیروی محرکه آن توسط یک بوستر اصلی سوخت جامد و یک موتور رمجت تامین می شود. هدایت موشک تا میانه مسیر برعهده سیستم ناوبری داخلی (INS) و در بخش پایانی بر عهده سیستم راداری فعال/غیرفعال تعبیه شده در موشک می باشد. Oniks قابلیت انتخاب یک کشتی از یک گروه را به عنوان هدف دارا است (حتی در شرایط جمینگ و ضد الکترونیک) .

SS-N-26 دارای سرعت کروز2.6 ماخ درارتفاع پروازی بالا و 2 ماخ در ارتفاع پایین است. کمینه برد آن 50 کیلومتر و  بیشینه بردش 300 کیلومتر (بالا-پایین) و 120 کیلومتری (پایین-پایین) است. در فاصله 60-80 کیاومتری هدف، رادار موشک روشن شده و به دنبال هدف می گردد و پس از یافتن هدف بر روی آن قفل راداری می کند. پس از  آنکه موشک بر روی هدف قفل کرد، در فاصله حدوداً 25-30 کیلومتری هدف، رادار از حالت فعال به حالت غیر فعال تغییر وضعیت می دهد.

برای جلوگیری از شناسایی، علاوه بر استفاده از حالت غیر فعال راداری موارد خاص دیگری نیز اندیشیده شده است، از جمله استفاده از مواد جاذب امواج راداری در سطح بدنه موشک و نیز کاهش ارتفاع پروازی در فاز پایانی (معمولا در ارتفاع 5-15 متری از سطح دریا).موشک دارای یک رادار پیش اخطار نیز می باشد که در صورت قفل راداری بر روی موشک، موشک را در حالت اجرای مانورهای سریع و تند قرار می دهد. کلاهک حمل شده توسط Oniks دارای وزنی معادل 300کیلوگرم و از نوع ضد زره می باشد.

نمونه دفاع ساحلی SS-N-26با نام (SSC-5 (Bastion  شناخته می شود. موشک به کار رفته در این سیستم دقیقاً همان موشک دریاپایه می باشد که تنها در لانچر پرتاب ان تغییراتی داده شده است.
در سال 1991 خبر هایی حاکی از ساخت یک نمونه هواپایه از موشک
Oniks با نام الفا(Alpha) منتشر شد. موشک Alpha با برد 300 کیلومتری (پرتاب از ارتفاع بالا) و200 کیلومتری (پرتاب از ارتفاع پایین) توانایی حمل کلاهکی به وزن 200 کیلوگرم را داراست. آزمایش پروازی این موشک در سال 2004 انجام شد و احتمالاً موشک قادر به بارگذاری بر روی جنگنده های MIG-29، جنگنده های خانواده فلانکر و بمب افکن هایی نظیرTU-142 وTU-160  می باشد. نمونه صادراتی این نمونه(آلفا) با نام Yakhont-M شناخته می شود.
نمونه قابل پرتاب از زیردریایی
Oniks در سال 1993 طراحی و ساخته شد و احتمالا در زیردریایی کلاس تهاجمی (Yasen (Type 885  با نام ناتو : Granay که توانایی حمل 24 فروند از این نوع موشک راداراست، مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

در سالیان اخیر موشک SS-N-26 مورد بهینه سازیهای فراوانی قرار گرفته که از این میان می توان به افزایش سیستمهای هدایت موشک من جمله استفاده از سیستم ناوبری ماهواره ایی و همچنین افزوده شدن یک جستجوگر تصویربرداری مادون قرمز در نمونه زمین پایه آن اشاره کرد.

موشک BrahMos

در سال 2001 موشک کروز جدید هندی-روسی بر مبنای Oniks ساخته شد که این طرح با نامPJ-10  BrahMosشناخته می شود. نیروی محرکه این موشک از یک بوستر اصلی با موتور رمجت سوخت مایع تامین می شود که دارای بیشینه برد 300 یا 120 کیلومتری است. این نمونه قرار است طی 10 سال به میزان 1000 فروند تولید گردد.

بنا به اظهار برخی از سایتها و منابع خبری، نمونه صادراتی اصلی دیگر موشک Oniks که با نام Yakhont شناخته می شود، به ایران تحویل داده شده است که احتمالاً ایران آن را برای استفاده در زیردریاییهای کلاس کیلوی خود خریداری کرده است.

مشخصات کلی:

کشورسازنده: فدراسیون روسیه

نوع:موشک کروز ضدکشتی

طول:8.9 متر

قطر:7 متر

وزن:3000 کیلوگرم

کلاهک:250 کیلوگرم

سرعت:2.5 ماخ

کشورهای دارنده: روسیه و ایرانشبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات