گاینفال - سام6

 

سیستم پدافند موشکی سام 6 گاینفال یک سیستم موشکی سطح به هوای میانبرد دو مرحله ای است که بر اساس فرمان رادیویی نیمه خودکار راداری به دنبال هدف میرود.

توسعه سام 6 از موشک ضد هوایی 3M9 برای سیستم KUB در دفتر مهندسی OKB-134 توسط ایوان ایوانکویچ توپروف به اتمام رسید.

وابستگی های آیرودینامیکی،موتور و مشکلات ردگیری موشک،توپروف را مجبور کرد از وزارت دفاع خواستار طولانی شدن ضرب الاجل مقرر شده برای تحویل موشک ام 93 باآزمایش های دولتی شود.توپروف از پست ریاست مهندسی در آگوست 1961 عزل شد و به سمت ریاست دپارتمان موسسه هوانوردی مسکو منصوب شد و به جای وی آندری لیا پینف رهبری گروه را به عهده گرفت. اما این تغییر و تحول باعث سرعت گرفتن پروژه نشد.

سرانجام در 1966 موشک متکی بر تمام تجهیزات KUB به عنوان یک سلاح عملیاتی تصدیق شد و مبدل به یکی از موفق ترین موشک های ضد هوایی روسی گردید.همچنین به طور مکرر از نمونه دریایی این موشک با نام SA-N-3 گوبلت گزارشاتی می رسد که این دوراز انتظار نیست.


موشک سام 6 به طول 5 متر و 70 سانتیمتر وبا قطر0.335 متر و پهنای باله 1.24 متر و وزن 599 کیلوگرم با سر جنگی 56 کیلوگرمی HF متلاشی شونده است. فیوز های موشک بعد از 50 متر از سطح پرواز مسلح میشوند. سام 6 A دارای برد موثر بیش از 24 کیلومتر است و دارای حداقل اثر در 3 کیلومتری و در ارتفاع 100 متری است.

در سال 1977 یک نگارش جدید از سام 6 گاینفال ساخته شد که بر روی تریلر های متوسط SPU حمل میشد.SPU میتوانست که 3 موشک سام 6 حمل کند به اضافه یک رادار باند H/I راهنمایی کننده موشک که در جلوی لانچر ها نصب میشد.

موشک های رولند نیز بر روی تریلر های 6*6 جابه جا می شدند و به صورت دستی بر روی لانچر بارگذاری میشدند. به این صورت که بوسیله جرثقیل حمل میشدند و در عقب ماشین لود میشدند. بارگذاری تقریبا 10 دقیقه طول میکشد.

رادار کنترل آتش STRAIGHT FLUSH دارای برد ماگزیمم بین 55 تا 75 کیلومتر با ارتفاع 10000متر وابسته به قابلیت های هدف همچون اندازه آن می باشد .سام 6 دارای یک دوربین تلویزیونی با برد 30 کیلومتر است که در شرایط اضطراری از آن استفاده میشود. شرایطی مثل از کار افتادن عملکرد رادار در زمانهایی که مجبور میشوند عمل ضد رادار را که به دنبال آن خاموش کردن رادار است را استفاده کنند.

این رادار میتواند توسط وسایل نقلیه حمل شود و با کابلی به طول 10 متر برای انتقال اطلاعات به سیستم های لانچر متصل می شود.شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic