گریسون/تانگوسکا/ سام19


سام19 موشکی زمین پایه، برد کوتاه با پیشران از نوع سوخت جامد و مخصوص دفاع از صحنه ی عملیات و منطقه ی نبرد است.

این موشک زمین به هوا، به وسیله ی روسیه توسعه یافته و در کشور مذکور به تانگوسکا معروف است. نام ناتوی این سلاح گریسون است و با سریال « SA-19» مشخص شده است. این موشک برای جایگزینی شیلکا ساخته شده است و مخصوص دفاع هوایی در مقابل بالگرد ، موشک هوا به زمین و هواپیماهایی است که در ارتفاع پایین پرواز می کنند. اعتقاد بر این است که به کارگیری این سیستم علیه خودروهای زرهی و تانک نیز امکان پذیر باشد و مجموعه ی طرح ، تحت نظارت نیروی زمینی و دریایی ساخته شده است.

قسمت توپخانه ضدهوایی این مجموعه در سال 1986 توسعه یافت. این بخش در روسیه «SPAAG» و در ناتو «STANAG» گفته می شود. مجموعه سیستم موشک « SA-19» و توپخانه ضدهوایی یکپارچه عمل می نماید، با کدM-311 نشان داده می شود. مدل دریاپایه این سیستم در ناتو با کد « SAN-11» شناخته شده و کورتیک گفته می شود. رزمناو «KIEV» روس مجهز به این سلاح می باشد.

نام انواع صادراتی مدل دریاپایه این سلاح «KASTAN» می باشد. یک بخش آتشM-311 شامل 2 توپ دوقلوی ضدهوایی و ضدزره است که پیرامون دکل خودروی زرهی قرار گرفته است. همراه توپ مزبور و در بخش زیر آن، مقر موشک های «SA-19» است که به صورت دو فروندی و دو واحدی(هر طرف 4 مقر آتش موشک) در هر یک از طرفین قرار دارند که مجموعا 8 مقر مخصوص آتش موشک را شامل می شود.

بخش توپ سلاح دارای 1900 گلوله مهمات می باشد. مدل پیشرفته ی موشک « SA-19» در سال 1993 مشاهده شد و به «PANTSIR S1» معروف است. بر خلاف سیستم قبلی که بر روی خودروی شنی دار قرار گرفت، سلاح جدید بر روی خودروی 8 چرخ (12 موشک و 2 توپ 30 م.م) استقرار می یابد.

مجموعه سیستم های رادار نیز به همراه تریلر سکوی پرتاب توپخانه و موشک (TELAR) حمل می شود.

همین شاسی در سیستم های دفاع هوایی موشک های « SA-11/15/17» نیز استفاده می گردد. برابر گزارشها، یک آتشبار «TANGUKA» شامل 6 واحدTELAR رادارها و لانچر ، 6 خودروی حمل و نقل و روانه سازی ، 2 خودروی تعمیر و یک خودروی مخصوص آزمایش کننده ی سیستم می باشد. زمان لازم برای بارگیری مجدد سیستم ، 16 ثانیه است.

مدل «GRISON PANTSIR S1» موشک « SA-19» در سال 1992 توسعه یافته و شامل موشکی بزرگتر می باشد. برابر گزارشها ، مدل دیگری از این سیستم نیز در حال گسترش است. طول مدل «PANTSIR S1» برابر 3.2 متر وقطر آن 17سانتیمتر است. موتور این موشک مشابه مدل اصلی ،2 مرحله ای بوده و سرعت 1.1 کیلومتر در ثانیه را در برد 12 ک.م. برای موشک تأمین می کند و جرم موشک خالی 56 کیلوگرم و جرم آن همراه با لانچر مربوطه ، 90 کیلوگرم است .

 شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic