گریزلی -سام17


توسعه ی موشک موشک سام17 (گریزلی) توسط دفاتر طراحی نیپ ، ژوکوفسکی و ویمپل در مسکو انجام و اعتقاد بر این است که کارخانجات اولیانوسکی در طراحی و توسعه ی موشک فعال بوده اند. شباهتهایی میان موشک های دفاع هوایی سام11 ، سام17 روسیه و موشک استاندارد آمریکایی به چشم می خورد.

هدف از طراحی این موشک زمین به هوای کوتاه برد رهگیری هواپیما ، هلی کوپتر ، موشک های بالستیکی (ATBM ) ، موشک های کروز ، موشک های هوا به زمین (نظیر هاندداگ آمریکا) و نیز هواپیماهای بدون سرنشین یا RPV بوده است. طبق برنامه این سیستم جایگزین SA-11 می شود.

پیشران سوخت جامد موشک سرعت 1.2 ماخ را برای موشک فراهم و برد آن را به 50 کیلومتر می رساند. حداقل برد موشک 3کیلومتر و محدوده ی عملیاتی موشک از نظر ارتفاع بین 10 متر الی 24 کیلومتر است.

طول موشک 5.5 متر ، قطر آن 0.4 متر ، وزن آن 720 کیلوگرم ، عمر انبارداری آن 10 سال و زمان لازم برای آماده سازی آن 5 دقیقه است. این موشک قابلیت این را دارد که با فاصله 4 ثانیه از یکدیگر به صورت رگبار از لانچر چهار فروندی پرتاب شود.

رادار مراقبت سیستم بر روی شاسی خودروی شنی دار مستقر و رادار درگیر آن که در ناتو چیربک گفته می شود قادر به درگیری با 4 هدف به صورت همزمان است.

در سال 1995 مدل جدیدی از این سیستم ارائه شد که در آن کل مجموعه بر روی خودروهای چرخ دار قرار داشتند. برابر آنچه از این سیستم در نمایشگاه هوایی مسکو در سال 1993 به نمایش گذاشته شد سکوی پرتاب موشک چهار فروندی بوده و بر روی خودروی شنی مفصل دار قرار داشت. اعتقاد بر این است رادار 9S18 با نام ناتوی اسنو دریفت که با آرایه فازی کار می کند و به صورت سه بعدی عمل می نماید رادار مراقبت سیستم را تشکیل می دهد. برد این رادار 160 کیلومتر است. موشک دارای سرجنگی ترکشی به وزن 70 کیلوگرم است.

مشخصات موشک :

v
طول : 5.5 متر

v
قطر : 40 سانتی متر

v
جرم کامل : 720 کیلوگرم

v
سرجنگی : به جرم 50 یا 70 کیلوگرم حاوی مواد منفجره ی شدید(HE)

v
هدایت : اینرسی+دستوری+راداری نیمه فعال

v
پیشران : از نوع سوخت جامد

v
برد : 50 کیلوگرممشخصات رادارهای SA-17 :

v
نوع بهسازی شده رادار اسنو دریفت : برد 160 کیلومتر

v
رادار ردیاب چیربک :برد 120 کیلومتر

 

 شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic