گادفلای- سام11


سام11 کدی است که آمریکا به این موشک داده است. هدف از توسعه ی این سیستم ، رفع محدودیت های موجود در موشک سام6 (گاینفال) بوده و همانند موشک سام8 یک رادار به هر لانچر اختصاص یافته تا به طور مستقل هدف های مربوطه را دنبال کند.

رادار تجسس ثانویه برای هدایت موشک (SSNR) می باشد که در ناتو فلاشFLUSHو استرایتSTRAIGHT نامیده می شود، این رادار به وسیله خودروی مستقلی حمل می شود و خودروی مربوط به لانچر، 4 فروند موشک با خود حمل می کند.


ظاهرا هنگهای « SA-11» مانند « SA-6» سازماندهی می شوند، به این صورت که 4 آتشبار موشکی، هر یک با 4 خودروی لانچر و یک خودروی حامل رادار، گسترش می یابند. به لحاظ اینکه لانچرهای« SA-11» قادرند هدفهای خود را به طور مستقل تعقیب نمایند، لذا رادار آتشبار برخلاف رادارهای فلاش و استرایت سیستم « SA-6» ، که دارای نقش حیاتی می باشند، در « SA-11» اهمیت اساسی ندارند. در سیستم « SA-11» ابتدا از رادارهای آتشبار، برای تجسس و ردیابی هدف استفاده و سپس هدف تحویل خودروی لانچر می شود.

رادار جدید از امکانات«ECCM» بیشتری برخوردار است و در مقایسه با آتشبار « SA-6» که فقط می توانست با یک هدف درگیر شود، قادر است با 4 هدف به طور همزمان درگیر شود.
در نوع بهسازی شده از رادار ردیابی جلوگنبدی(FLAPID) استفاده می شود. این موشک نسبت به « SA-6» از قدرت مانور، سرعت و برد بیشتری برخوردار است و احتمال می رود که به سوریه و کشورهای عضو پیمان ورشو صادر شده باشد.

مشخصات موشک :

هدایت : نیمه فعال راداری

پیشران : موتور اصلی سوخت مایع همراه با بوستر جامد

سرجنگی : 90 کیلوگرم حاوی مواد منفجره ی شدید(HE)

طول : 5.6 متر

قطر : 40 سانتی متر

وزن : 650 کیلوگرم

حداکثر ارتفاع عملیاتی : 15 کیلومتر

حداقل ارتفاع عملیاتی : 15 الی 30 متر

حداقل برد : 3 کیلومتر.

حداکثر برد : 30 کیلومتر.

ماکزیمم شتاب : 21 جی

 

 شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات