چاپارلCHAPARL


زنجیره پدافند هوایی شامل حلقه های بسیاری میشود که یکی از این حلقه ها پدافند در ارتفاع پایین است .

ارتش آمریکا برای نیل به این هدف طی سه دهه گذشته از دو سیستم موشکی در ارتفاع پایین استفاده کرده است که شامل موشک دوش پرتاب استینگر و سیستم موشکی نیمه سنگین خود کششی MIM72 ملقب به چاپارل میباشد . چاپارل یک سیستم پدافند هوایی کوتاه برد ساخت آمریکاست .

چاپارل شامل چهار موشک AIM9 سایدویندر که بر روی برجک یک خودروی زرهی شنی دار سوار شده اند میباشد .موشک AIM9 در واقع موشک هوا به هوای مادون قرمز کوتاه برد نیروی هوایی و دریایی آمریکاست که از تمامی جنگنده های آمریکایی شلیک میشود و در سیستم چاپارل با کمی تغییر آن را به عنوان موشک پدافندی به خدمت گرفته اند . این نمونه سایدویندر در واقع مدل تغییر یافته AIM9L میباشد . این موشک دارای هدایت فروسرخ ( مادون قرمز ) است .

موشک پس از قفل شدن سیستم هدایتی مادون قرمز که بر روی دماغه موشک است به سوی هدف شلیک شده و به تعقیب گرمای خروجی ( اگزوز ) هواپیما یا هلیکوپتر پرداخته و هدف خود را دنبال و آن را منهدم میکند . این موشک بعد از شلیک کاملا خود مختار بوده و نیاز به هدایت خارجی ندارد .

اگر چه چاپارل به صورت عملیاتی تا به حال بر ضد هیچ هدفی استفاده نشده است ولی به طور گسترده ای در ارتش آمریکا به خدمت گرفته شده است . همتای اروپایی چاپارل سیستم کوتاه برد موشکی راپیر ساخت انگلستان است . این موشک را میتوان بر ضد انواع هلیکوپتر و جنگنده که در ارتفاع پایین پرواز میکنند به کار گرفت . چهار موشک سایدویندر بر روی یک برجک متحرک قرار میگیرند . همچنین یک چاپارل دارای یک کامیون پشتیبانی با 8 موشک یدکی سایدویندر است . خودروی شلیک کننده موشکها از نوع M730A2 است که نمونه تغییر یافته نفر بر M113 است؛می باشد . رادار چاپارل از نوع مارک XII ساخت هیوز است که در باند D کار میکند و بر روی برجک موشک نصب شده است . گفته میشود برد کشف این رادار برابر با 30 تا 40 کیلومتر است . تا سال 1990 ارتش آمریکا 596 واحد آتش و 5353 موشک را به خدمت گرفت اما در سال 1994 طی فرمانی تمامی چاپارل ها از خدمت ارتش خارج شده و به گارد ملی پیوسته اند .

مشخصات فنی موشک

v
طول: 2،91 متر

v
قطر بدنه : 127 میلیمتر

v
وزن : 2/86 کیلوگرم

v
نوع ماسوره : مجاورتی دارای تعقیب کننده مادون قرمز

v
حرکت در سمت برجک : 360 درجه

v
حرکت در ارتفاع : 90+ تا 5-

v
حداکثر برد : 6000 متر

v
حداکثر ارتفاع موثر : 50 تا 3000 متر

v
موتور شلیک : یک دستگاه موتور Mk36 مدل 5 با سوخت جامد

v
سیستم هدایت : مادون قرمز

v
نواخت تیر اولیه : 4 موشک در دقیقه

v
حداکثر سرعت : 2،5 ماخ

 

 شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات