AGM-65 MAVERIC

   ای جی ام 65 

موشک AGM-۶۵ Maverick یك موشك تاكتیكی هوا به زمین است كه جهت پشتیبانی هوایی نزدیك طراحی شده است. این موشك علیه گستره وسیعی از اهداف تاكتیكی شامل ادوات زرهی، پدافند هوایی، كشتیها، وسایل نقلیه زمینی و تاسیسات ذخیره سوخت به نحو موثری قابل كاربرد است. AGM-۶۵ از نظر نوع سر جنگی به دو نوع تقسیم می شود:

نوع اول دارای فیوز مجاورتی در دماغه است و نوع دوم دارای یك سر جنگی سنگین وزن با فیوز تاخیری است كه با انرژی جنبشی خود، قبل از انفجار در هدف نفوذ می كند. از نوع اول بیشتر علیه اهداف بزرگ و سخت استفاده می شود. سیستم پیشرانه در هر دو نمونه، یك موتور راكتی با سوخت مایع می باشد كه در پشت سر جنگی تعبیه شده است.

موشك هوا به زمین هدایت تلوزیونی AGM-۶۵ را باید اولین موشك ضد تانك ساخته شده برای پرتاب از هواپیما دانست. نمونه پایه این موشك در سال 1972 وارد ارتش امریكا شد. این مدل كه AGM-65E نام داشت دارای هدایت تلوزیونی و برد 3 كیلومتر و توانایی انجام عملیات تنها در روز و آب و هوای مناسب بود. موشكهای هدایت تلوزیونی دارای یك دوربین بر روی دماغه خود هستند كه زیر یك محفظه شیشه ای قرار داده شده است. خلبان هواپیمای خود را به طرف هدف بر گردانده و دوربین سر موشك را روشن میكند و تصاویر به صورت مستقیم در درون مانیتور كوچك درون كابین پخش میشوند. خلبان با كمك تصاویر این دوربین كه قابلیت درشت نمایی تصویر را تا فاصله زیادی دارد، هدف را پیدا كرده و دوربین را روی آن قفل میكند. بعد از شلیك، موشك به صورت خودكار به طرف هدف هدایت شده و در این لحظه فقط هدف در دید دوربین خواهد بود تا به هدف بر خورد كند. تنها مدلهای A و ‌ ‌B ماوریك دارای هدایت تلوزیونی هستند و مدلهای D و G و F این موشك دارای هدایت تصویر برداری فرو سورخ است. روش هدایت فرو سرخ در واقع همان هدایت تلوزیونی می باشد، با این تفاوت كه دوربین دارای سیستم فرو سرخ است و میتواند در شب نیز تصاویری با فیلتر فرو سرخ در اختیار خلبان قرار دهد. مدل E ماوریك نیز تنها مدل هدایت لیزری این موشك میباشد. موشكهای هدایت لیزری به وسیله پرتوی لیزری تابیده شده از غلاف هدف گیری لیزری هواپیما به طرف هدف و دنبال كردن امواج منعكس شده لیزر از هدف، به طرف آن هدایت میشوند. ماوریك در مدلهای مختلف دارای سر جنگنده با وزن 56 تا 135 كیلوگرم است. این وزن سر جنگنده برای در هم كوبیدن هر نوع تانكی كافی است. مدل D این موشك 16 كیلومتر برد و 1150 كیلومتر در ساعت سرعت دارد . وزن سر جنگنده 135 كیلو گرم و وزن موشك 218 كیلوگرم است.


 سابقه عملیاتی:

 

موشكهای AGM-۶۵ در طی ماموریتهای مختلف توسط كشورهای گوناگون به كار گرفته شده است، از جمله در طی عملیات طوفان صحرا در سال ۱۹۹۱ توسط هواپیماهای F-16 و  A-10آمریکایی برای حمله به اهداف زرهی عراق مورد استفاده وسیع قرار گرفت. این موشکها در نابودی ماشین جنگی عراق نقش موثری ایفا کرد. همچنین در طی جنگ ۸ ساله ایران و عراق توسط نیروی هوایی ایران به نحو گسترده ای بر ضد تانکها و سایر ادوات زرهی، کشتیها و تاسیسات عراقی به کار گرفته شد.  

هواپیماهایی كه قابلیت استفاده از لانچرهای LAU-117 Maverick را دارند عبارتند از:

 

 سایر كاربران موشك ماوریك:شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات